ספריות חול וספריות קודש הן ספריות שונות במהותן. מה התכונות המבדילות ביניהן? איך בוחרים ספריית קודש? ומה ההבדלים בין ספריות הקודש השונות? 

 

ספריות ספרי חול

ספרייה "רגילה" או ספריית ספרי חול וספרי עיון, היא הספרייה הנפוצה ביותר בבתים בישראל. גם בקטגוריה זאת לא כל הספריות זהות לחלוטין אחת לשנייה.

הספריות הרלוונטיות לענייננו הן הספריות שנמצאות בחדרי עבודה ולימוד, והספריות שנמצאות בחדרי הסלון. ספריות בחדרי עבודה ולימוד נועדו בעיקר לאחסון של הספרים בצורה היעילה ביותר. בדרך כלל הספרים יוצבו בהם בצורה צפופה, שלא נותנת דגש רב במיוחד על הנראות שלהם ועל העיצוב של החלל.

לעומתן ספריות קודש שנמצאות בחדרי סלון תשמנה דגש רב יותר על העיצוב ועל הצבת הספרים בצורה שתתחבר לעיצוב הכללי של החדר. בנוסף לכך בספריות שנמצאות בסלון, לרוב יוצגו הרבה פחות ספרים על אותו שטח האחסון.

 

מה זה ספריית קודש?

ספריית קודש היא לרוב ספריית לימוד, הספרים שמאוחסנים בספריית קודש קלאסית יהיה לרוב ספרים שעוסקים באחד מכמה נושאים ספציפיים.

תנ"ך ופרשנות על התנך, משנה גמרא ומפרשיהן, ספרי הלכה בין אם עתיקים ובין אם חדשים וכמובן גם ספרים שעוסקים בשאלות של אמונה ואורח חיים יהודי.

בספריית קודש קלאסית רוב הספרים יהיו בעלי גוון דומה ועיצוב אחיד. ספרים בגוון עור עם כיתוב באותיות זהב או כסף מרובעות.

בנוסף לכך ניתן למצוא גם ספריות קודש שנמצאות בסלון ושם יושם דגש רב יותר על עיצוב.  בחדרים אלו יהיו ספריות קודש 2 דלתות או ספריות קודש 3 דלתות שמאפשרות הצגה טובה יותר של הספרים.

 

בין קודש לחול – ספריות מעורבות

בשנים האחרונות ניתן למצוא בסלונים ובחדרי לימוד יותר ויותר ספריות מעורבות. ספריות אלה יציגו בתוכן גם ספרי חול וגם ספרי קודש בכפיפה אחת. אבל בדרך כלל ספרי הקודש וספרי החול לא יוצגו על אותו המדף. ספריות אלו נמצאות לעיתים קרובות בבתים או בחדרי הלימוד של הקהילה המכונה הקהילה הדתית לאומית.

 

ספריית קודש מודרנית

גם ספריות קודש מודרניות החלו להיות נפוצות יותר בשנים האחרונות. בספריות אלו יוצגו גם ספרי הקודש הקלאסיים, שניתן לראות בכל ספריית קודש, אך גם ספרי קודש מודרניים יותר. בדרך כלל ניתן להבדיל בין סוגי ספרי הקודש על פי העיצוב החיצוני שלהם. ספרי קודש מודרניים אומנם עוסקים בעניינים של קודש אך העיצוב שלהם הוא מודרני בבסיסו.

 

אז מה ההבדל בעצם?

עמדנו על חלק מההבדלים בין ספריה רגילה לספריית קודש – החל מתכנים שונים לחלוטין שקשורים למסורת היהודית בלבד וכלה בעיצוב הייחודי שניתן למצוא בספריות אלו. כמו כן עמדנו על ההבדלים בין ספריות הקודש השונות, הקלאסיות – החל מהעיצוב הייחודי להן וכלה בתכנים המיוחדים, ספריות מעורבות בין קודש וחול שנפוצות בעיקר אצל הציבור הדתי לאומי,  וכמו כן ספריות קודש מודרניות בהן נמצא ספרי קודש בעלי עיצוב מודרני יותר ועיסוק עכשווי יותר בסוגיות של דת ואמונה.

ספריות קודש 2 דלתות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *